Anneannem 16 yaşında evlendirildi. 
Evlendiklerinde dedem 30 yaşındaydı. 
"İlk evlendiğim gece uyumadım, ağladım. " dedi bana anneannem. Yüreğim burkuldu. Dersleri o zamanlar çok iyi olmasına reğmen evlendiği için okula da devam edememiş.
Okula gitmek onun hep içinde kaldı. 
Yine anneannem, annesini 6 yaşında kaybetti. Annesi hamileyken ölmüş. Kocasını başka bir kadınla yakalayınca şok geçirip,  fenalaşmış,  önce karnındaki bebek ölmüş  sonra da o.
Bu anneannemin hayat hikayesinden küçük bir parça sadece...

Diğer bir yandan babaannem, aşkla evlendiği ilk eşini savaşta şehit verdi. İki oğlunu da kendisi büyüttü. Çocuklarına sadece anne değil baba da oldu.
Bu çok yakından tanıdığım kadınlar, güçlü kızlardan, kadınlardan sadece ikisi. Güçlü olmak onlar için bir seçenek değildi. Güçlü olmak zorundaydılar da.

Kadınlar tarih boyunca çok acı çektiler. Güçlü olmasalardı
bu acılara rağmen güzelliklerini, çocuksu neşelerini koruyup bize aktaramazlardı.

"Girl Power" dünya üzerinde yayılmakta olan çok güzel bir hatırlatma , bir çağrı,  gücümüzü farkediş ve kucaklayış... 

"Girl Power" erkeklere karşı bir rekabet, bir savaş değil.

"Girl Power" erkekleri de, kadınları da, kadının gücünü farketmeye, hatırlamaya ve kucaklamaya davet etmek için sevgiyle yapılan bir çağrı ve bir davetiye... 

Çocukken, büyüdüğümde hem iyi bir anne hem de başarılı bir iş kadını olamayacağımı, bir tercih yapmam gerektiğini sanıyordum. Hatta bu yaşıma kadar anneliği, kariyerime bir tehdit olarak gördüm. Ama bu aslında doğru değil. Nil'in de dediği gibi, kızlar bir zaman gelip, kocaman bir kadın olduklarında kariyer de yapabilirler, çocuk da.
Ama bunun için erkeklerin yardımına, desteğine ihtiyacımız var. Bir tek erkeklerin de değil aynı zamanda kadınların, kadınları desteklemesine de ihtiyacımız var.

Etrafımda hem kariyer yapan hem de çocuk büyüten çok güzel arkadaşlarım var. Ve bunu yapmakta olan kadınların sayıları gittikçe de artıyor.
Özellikle eşlerinin, partnerlerinin desteği ve yardımıyla her şey daha kolay oluyor. 
Çocuk sadece kadının değil ki
babasının da çocuğu.

Kadın olmak, kız olmak, 
bu dünyaya anne olmak,
ev olmak,
toprak olmak,
ilham olmak,
ışık olmak demek.


"Girl Power" içimizdeki gücü, zarafeti sadece
hatırlatmak niyetiyle, kucaklamak niyetiyle,
dünya üzerinde yayılmakta olan 2 güzel kelime.