Merhaba sevgili yazımın ilk cümlesini okuyan okur, inşallah yazımın sonuna kadar cümlelerimi okumaya devam edersiniz. Çünkü okumak güzel bir şey. Hariçten gazel okuyanları ayrı tutuyorum. Tabi çok okuyan mı bilir, çok gezen mi derseniz; ikisinin de deneyimi ve yeri gönlümüzde ayrı olan konuları biz neden lise münazaralarında “Şu kurnadan bu kurnaya çirkef sıçramış!” diye saatlerce tartıştık diye sorarım. Evet sorarım bunları. Çünkü sorgulamak güzeldir. Okumanın bir sonraki adımıdır kendisi.

Peki, bir önceki adımı nedir diye sorarsanız ki hakkınızdır, bir cümle önce sadece kirlenmek değil, sorgulamak da güzeldir demişim. Size cevap olarak en sempatik ve ukala gülüşümle; “Tabi ki yazmaktır şaşkın.” derim.  Çünkü ilk emir oku olsa da, yazan ve yazdıran olmasa neyi okuyacaktık? Çünkü zamanında Sümerliler; “Konuş konuş nereye kadar, söz uçar yazı kalır, dostlar bizi hatırlasın.” demiş. İyi ki de demiş yoksa hiyerogliflere kalsaydı işimiz, “Yazar burada kuş mu dedi? Uçmak mı?” diye anlamaya çalışmaktan telef olur, medeniyet falan gecikirdi Allah korusun.

“Pardon da, yazıdan önce resim vardı yalnız.” diye ressam okurlar şu anda ayaklanırsa, önce sizleri atalarımızın mağara duvarlarına çizdiği bizonlara karşı bir dakikalık saygı duruşuna davet eder, sonra siz bizonlara bakarken kafanızda oluşan hikaye var ya; “Hah işte o hikaye de resimden önce vardı. Çünkü insanın olduğu yerde hikaye vardır, sonuçta önce insan vardı, hepimiz kardeşiz bu kavga ne diye?” der, hepinizi göğsümde yumuşatırım. Evet, yaparım bunları, çünkü insanlıktan yanayım. O kadar yanayım ki bakın ilk insana kadar geldim. 

 E buraya kadar gelmişken ilk insanı anmadan gitmek de olmaz.

O zaman izninizle anma paragrafıma giriyorum. Şimdi evrime göre maalesef maymundan evrilen ilk insan kimdi bilmiyoruz.  Tanısak kesin severdik gerçi çünkü neticede atamız, genlerimize işlemiştir o sevgi diye düşünüyorum. Hatta belki kendisinin genlerimizde adı sanı, hobileri bile yazıyordur ama maalesef genetik bilimi henüz o seviyeye gelmedi. E normal yazı da yok o zaman, ne yapsın ilk insan? İnsan gibi yaşayıp ölmüştür işte, ne yapsın? Hayır, ne yaşadı onu da bilmiyoruz. İlk insan olmak kolay değildir bence çünkü omzunda tüm insanlığın yükü var. O kadar evrilmiş şimdi devamını da getirmesi lazım ki getirmiş de, Allah razı olsun tabi, hakkı ödenmez. Ama kimle getirmiş?

Esas soru bu…

Tek başına getiremeyeceğine göre demek ki yalnız değilmiş. Ben atamızın yalnız olmamasına şahsen çok sevindim açıkçası çünkü yalnızlık Allah’a mahsus malum, biz insanız. Gerçi ben Allah’ın da şu an yalnız olduğunu sanmıyorum. Belki başta yalnızlıktan sıkıldığı için bizi yaratmış olabilir ama şu an çok insan, üstüne bir sürü paralel evren var. Bir de; “bir ben vardır benden içeri var” ki o ayrı bir yazının konusu.

Neyse biz nerede kalmıştık, atamız da yalnız değildi evet. Şimdi tam bu noktada aslında bilimle adına ister din, mitoloji ya da hikaye diyin paralel gidiyor. Niye? Çünkü bir değil iki insan var. Bilim onlara kadın ve erkek, diğeri Adem ve Havva diyor. Kimin kimin kaburgasından ne zaman çıktığının da bir önemi yok. “Önce sen kapa, hayır sen.” gibi bir şey bu tartışma. Türün, varoluşun ve hayatın devamı için ikiye ayrılmış bir bir gerekiyor sadece. Biri diğerinden üstün olmayan, birbirini tamamlayan iki eşit parça. Beynimizin sağ ve sol lobu gibi… İkisi aynı anda beraber çalışınca kalbimiz atıyor, kalbimiz atınca nefes alıyoruz, nefes alırsak yaşıyoruz gibi...

İki cins arasında yüzyıllardır süre gelen kavga da aşkta aslında bir olduğumuzu hatırlamaya vesile. Varoluşumuzun diğer yarısına tutulan aynalara bakıyoruz göz göze geldiğimizde. Ve ne zaman ki kendiyle yüzleşmekten korkmadığında Adem ve Havva, o elmayı beraber yediklerini ve hikayenin böyle başladığını hatırlayacak.

İşin özü, Havva seni o elmayı yemeye iyi ki ikna etmiş yoksa bütün gün sıkıntıdan birbirinizi yerdiniz Ademcim. Şimdi söylenmeyi ve bendeki yansımandan korkmayı bırakıp elini bana uzat. Daha beraber yapılacak dünya kadar işimiz var, yaşadığımız dünyayı cennete falan çevireceğiz.


Hande hanım gökkuşağından ya da diğer adıyla Havvana kuşağından bildirdi.

Hande hanım instagram